Jama pod Sovrom 1301m - Svilaja

Sovro 1301m ili (Lisina kako ga nazivaju mještani vrličkog dijela Svilaje) nekad najviši vrh u bivšoj općini Drniš (sada općina Ružić). Na Sovru su članovi PD Promina rado išli na zimske uspone i noćili u obližnim stajama pod vrhom. Ratna zbivanja za sobom su ostavila na vršnom dijelu nedaleko od vrha zanimljivo sklonište (unproforofu izvidnicu), ali i mine izmedju Sovre i najvišeg vrha Svilaje 1509m. Pod samim vrhom nalazi se zanimljiv speleološki objekat (jama) koji su započeli istraživati članovi SO PD Promina Drniš  M. Matetić i T. Jerković te logističku potporu drniškog DVD--a i M Vukušića. Do same jame prilazi se makadamskom cestom iz pravca Maovica prvih 4km, a potom je potrebno pješačiti 30min ili se voziti po izrazito lošem makadamskom putu. Jama je morfološki izrazito zanimljiva i istražena do 70 m dubine, slijedi daljnje istraživanje i topografsko crtanje kako ovoga, tako i još speleoloških objekata u ovom dijelu Svilaje. GPS( N43 51 33,7   EO 16 22 40.0)

Sovro 1301m ili (Lisina kako ga nazivaju mještani vrličkog dijela Svilaje)nekad najviši vrh u bivšoj općini Drniš (sada općina Ružić).Na Sovru su članovi PD Promina rado išli na zimske uspone i noćili u obližnim stajama pod vrhom.Ratna zbivanja za sobom su ostavila na vršnom dijelu nedaleko od vrha zanimljivo sklonište (unproforofu izvidnicu),ali i mine izmedju Sovre i najvišeg vrha Svilaje 1509m .Pod samim vrhom nalazi se zanimljiv speleološki objekat(jama)koji su .započeli istraživati  članovi SO PD Promina Drniš  M.Matetić i T .Jerković te logističku potporu drniškog DVD--a i M Vukušića. Do same jame prilazi se makadamskom cestom iz pravca Maovica prvih 4km,a potom je potrebno pješačiti 30min ili se voziti po izrazito lošem makadamskom putu. Jama je morfološki izrazito zanimljiva i istražena do 70 m dubine, slijedi daljnje istraživanje i topografsko crtanje kako ovoga tako i još speleoloških objekata u ovom dijelu Svilaje. GPS( N43 51 33,7   EO 16 22 40.0)

640-img_0910
640-img_0915