Kanjonom Čikole

Kao i svake godine krajem rujna članovi PD Promina odrade uvijek zanimljivu rutu kanjonom Čikole od zaseoka Knezovi do mosta na rijeci Čikoli koji se nalazi na prometnici Pakovo selo- Miljevci. Ovom prilikom trojka koristi i čamac na napuhavanje, konope i sprave za absajl kroz atraktivne i nepristupačne suhe dijelove kanjona. Od prošle godine postoje i brojna sidrišta zahvaljujući našim planinarima Miroslavu Čupiću i Mladenu Matetiću, te je na taj način olakšan prelazak brojnih prepreka i tako skraćeno vrijeme prolaska kanjonom. Svi oni koji su imali "privilegiju" proći kanjonom Čikole na ovaj avanturistički način ističu kako se njegovom ljepotom i atraktivnošću ne može mjeriti ništa u bližem i širem okruženju. Čikola je naime jedna od rijetkih rijeka koja u sušnom periodu potpuno presuši. Osim ljeti to se zna dogoditi i u zimskom periodu ali zbog vlage koja se nakuplja na stijenama te one postaju opasno skliske mogućnost prolaska kanjonom planinari koriste isključivo ljeti.

Tijekom prolaska kanjonom potrebno je koristiti penjačku opremu jer na stazi čekaju tri suha slapa od kojih je najveći Saranča i iznosi oko 19 m. Također na jednom dijelu postoji 50-metarski bazen kojeg je potrebno prijeći čamcem ili preplivati. Ovo drugo ne bismo preporučili jer je voda izuzetno hladna što govori da izvire iz dubine u tom dijelu kanjona, i svih ovih godina nikad nije presušila.

Donji dio kanjona od mosta na prometnici Pakovo Selo-Miljevci do Torka jednako je lijep i atraktivan ali nije toliko uzbudljiv jer je jednostavan za prelazak i u tom dijelu nije potrebno koristiti nikakvu opremu a prolazili su je i desetogodišnjaci.

Vezani članci